יום חמישי, 28 באפריל 2011

הכתרת המלך הראשונה במדינת ישראל


הכתרת מלך בהר הרצל או  לוויה שהפכה למסע ניצחון.
   בקורס מורי הדרך בו אני מבלה  את מיטב זמני בשנה האחרונה קיבלנו את תכנית הסיור המודרך לשבוע הנוכחי ובו נכלל הביקור באתר ''הר הרצל'', ובסיור שנערך  אמש  התבררו לי מספר עובדות מפתיעות על   דרכו האחרונה של הרצל במדינת ישראל .
  ואז שמתי לב לידיעה  שהופיעה בעיתון ''היה זה טקס הכתרת המלך'', (ידיעות אחרונות, 18.8.1949)  במילים  האלה ממש .כתב העיתון מתייחס  כאן לרגע הורדת הארון למעמקי האדמה בשעה 1728 יום קודם ,  ובעצם  מבטא את רגע השיא של של לווית הרצל  המחודשת בירושלים.  היה זה גם מסע ניצחון. ההלוויה הממלכתית הראשונה במדינת ישראל הייתה ביטוי לא רק לתחושת ההערכה וההערצה לדמותו של החוזה –אלא ניצחון העם היהודי ותקומתו מחדש.
 לפי הידיעות באותם ימים עברו כ 350000 איש על פני ארונו של הרצל  ברחבי א'י , כאשר מסע הלוויה משחזר את ביקורו ב 1898 מתל אביב לירושלים דרך המושבות אותם הוא פקד. מספר שיא  של משתתפים במסע לוויה לא היה כאן מעולם , ומהווה שיעור השתתפות של למעלה מחמישים אחוז מכלל האוכלוסיה היהודית במדינת ישראל ( נכון לאוגוסט 49 ).
    הרצל ביקש בצוואתו להיטמן בארץ ישראל, ולוויתו ב 49 מבטאת  את השילוב המנצח בין הוגה הציונות - הרצל  לבין  קבלן הביצוע – דוד בן גוריון.מימושו של החזון  -בעצם הקמתה של מדינת ישראל העצמאית  אבל בן גוריון  ( יחד עם ויצמן ) איננו מסתפק בכך ודואג להביא את הרצל  לקבורה ממלכתית  בא''י.
ב''ג רואה בלוויה שכזו והקמתו של אתר קבורה לראשי העם והמדינה ביטוי לעוצמה הפיזית והרוחנית של עם ישראל המתחדש בארצו. אבל גם המקרא מייחס חשיבות  יתרה לקבורה בתחומי א'י. (בראשית נ' 13) וַיִּשְׂאוּ אֹתוֹ בָנָיו אַרְצָה כְּנַעַן וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ בִּמְעָרַת שְׂדֵה הַמַּכְפֵּלָה אֲשֶׁר קָנָה אַבְרָהָם אֶת הַשָּׂדֶה לַאֲחֻזַּת קֶבֶר מֵאֵת עֶפְרֹן הַחִתִּי עַל פְּנֵי מַמְרֵא.
מכאן אנו למדים שמסעות לוויה ממרחקים של מנהיגי האומה הם מסורת רבת שנים ומעניקה בעם משנה תוקף למשנתו ומורשתו  של הנפטר .
 מצד שני אנו רואים את ההקבלה שעושה כתב העיתון עם טקס  הכתרת מלך– האם כתב העיתון טעה או הגזים בתיאורו?
 ידיעות אחרונות לא טעה בתארו את מסע הלוויה של הרצל. ההתרגשות , האופוריה,החגיגיות, האחדות ,ערפול החושים– כל אלה הם ביטויים זהים – בין אם  זו לוויה של איש כהרצל או הכתרתו של מלך בישראל. ( אין  ספק שהכתב קרא או ראה את  טקסי הכתרתם של מלכי אנגליה או האפיפיור )אולי העיתון ביטא בכך מאוויים כמוסים של עמינו לשיבתו של מלך לישראל..או שאולי הרצל בקבורתו בירושלים , מעל גבעה נישאת על פני העיר  כולה  חושף תקווה משיחית  תמימה הקיימת בכל אחד מאיתנו.

File:Albrecht III von Bayern lehnt Königskrone ab.jpg
טקס הכתרת אלברט ה3 מקור וקיפדיה

קבר  הרצל  הפך את ההר הנידח הזה לקדוש ובמשך הזמן הועמסו עליו אתרים נוספים.(בית הקברות הצבאי, יד ושם ) וההר כולו הפך למסע של גבורה ותקומה בין מצבות.....

הר הרצל הפך לפנתיאון  הלאומי של גדולי האומה הקבורים כאן ( למרות שבן גוריון, בגין,וויצמן קבורים הרחק מכאן ). בנוסף נערכים ליד הקבר חגיגות יום העצמאות וטקסי יום הזיכרון. אבל שום טקס או קבורה ממלכתית הנערכים על ההר לא משתווים למסע הלוויה של הרצל  ולרגשות העזים שליוו אותו  ,מסע ניצחון שכולו – טקס הכתרת מלך.
קובץ:Herzl-Lod.jpg
 עצמות הרצל  יורדות ממטוס אל על מקור וקיפדיה


   

יום שלישי, 26 באפריל 2011

סיפור כשר לפסח


תרועת  תפוחי אדמה סיפור לפסח
  כמידי שנה בעודנו בעיצומם של הנקיונות והריבים  לכבוד הפסח הפנתה אשתי את תשומת לבי לידיעה קטנה מעל גבי האינטרנט –ואני מצטט 'הפעם אני לא מוותרת – יש פסטיבל תפוחי אדמה בדרום ואתה לא תמנע ממני לגעת באושר...'
ולפניכם הידיעה במלואה..
...בין אירועי הפסטיבל - מופעים לילדים ובמת בידור מרכזית, תחרויות היתוליות, פינות יצירה, מתפוחי אדמה, מופעי בישול ,מבוך ענק, תערוכת זנים, שוק איכרים..... והדגש על שוק איכרים...
' מתי 'השבתי
' בדיוק שנהיה בחופשה אצל רודני ברביבים' זעקה אשתי כשדמעות גיל מציפות אותה ... נלך ונתמוך בתושבי הדרום...
 וכך  ביום השני לחופשה , השכמנו קום שבע משפחות לשיעור יוגה אצל רודני  עם  ידיעה ברורה שתפריט הצהריים יהיה מבוסס על  המטבח האוסטרו – גרמני . אכלנו ארוחת בקר קטנטנה , ודיסקסנו את החוויה הענקית המצפה לנו – והפלגנו למחוזות מהבילים  של מרקים, גראטן,,פום אננה, ווישיסואז , שרקוטרי ומה לא....
  כמובן שכל אחד מאיתנו התחרה בסיפור המתכון הטוב ביותר שנתקל בו ואני סיפרתי בגאווה אודות 'המחשי ' המפורסם ( תפוח אדמה ממולא בשר ) מבית הסבתא התוניסאית , ואילו חברי שגר בציריך מספר שנים ,תיאר באריכות את פסטיבל ''היידי'' שלא החמיץ כל שנותיו בשוויץ שמלווה בשתייה הגונה של יינות ריזלינג וגוורצמינר .
 אשתי  ויתרה על ארוחת הבקר וסיפרה באריכות על המתכון ההונגרי - סודי של אביה ( ז'ל) -  תפוחי אדמה בנוסח הקרקס של הדנובה .. שאין מנה טעימה ועשירה ממנה....
מיד הזכרתי לכולם את הנקניקיה השמנמנה שאכלנו בלייפציג  לפני המשחק של ארגנטינה מול מקסיקו  ולידה – לא פחות מאשר סלט תפוחי האדמה הטוב שאכלתי בחיי..
  הספקתי לגרור אותם( את החבורה ) למצפה רביבים  ולדחוף להם קצת מורשת קרב והתיישבות בנגב  שכמובן לא עניינו איש למרות ניסיונותי המטופשים להתחפש לפלמחניק  ( אכן כן )  ולשיר את שיר פלמ'ח על כיבוש הנגב ..
'' רוצים תפוחי אדמה '' זעקו החברה בנחישות '' ניוקי ברוטב שינקין '' נשמעה קריאה  מהמדבר,'' גולש תפודים כמו של שנה שעברה בסקי  '' שמעתי ילד קטן מזה רעב...
ניסיתי קצת ביר עסלוג' . קרבות עוג'ה אל חפיר , טור שריון מצרי , משהוא בשביל הילדים,,, נאדה ,, כלום.
  לתמימותי  עוד העליתי את הרעיון לעבור ב'רוחיבה'  מדרום לחלוצה  ולספר קצת על הנבטים , דרך הבשמים ,יין נבטי , וארכיטקטורה מדברית .. והבטחתי להם מנגל מדברי.... ומיד חטפתי מנה הגונה   ---'' תפוחי אדמה עכשיו''  '' סע לגבולות ''
    הנסיעה נמשכה נצח , ושמענו מוזיקת טוויל די וטווידל דם....
  באוטו אכלנו שלוש דוריטוס  ,שניים במבה, וקינחנו בצ'יפס על טהרת השמן זית ( זה בשביל הבריאות אומרת אשתי ) בנסיעה של 12 דקות  - העיקר לא להגיע מורעבים גרסת המשפחה.
 מרחוק מגרש  החניה נראה עמוס לדאבון ליבינו.מרחוק ראינו את היידי , את מוצארט,בטהובן וטומי לפיד.
השתחלנו פנימה לרחבת האיכרים  
חיפשנו את היידי ,את אמא טרזה , ואת פרנקפורטר...
מצאנו דוכן נקנקיות כשרות לפסח  ( בצבע זרחני ) וכרוב כבוש  ( רקוב )
 את העיקר שכחתי היתה גם מוזיקה כפרית עליזה של שרון חזיז ומשה פרץ.
 לא נורא אמרה אישתי..
 בסוף שבוע הבא יש פסטיבל  גבינות וקישואים ליד מודיעין – על זה אני לא מוותרת...
   לתגובות בקשות והרהורים ami5897@gmail.com
 

יום ראשון, 24 באפריל 2011

הר אדר על שום מה ?


כיפת ברזל של הר אדר , מי בונה את ביתינו,וקצת סירופ מייפל.
   במאמר זה אנסה   להראות לכם  שהר אדר יושבת  במקומה הנוכחי עוד מימי קדם וניתן  לאמר שהישוב הנוכחי הוא שיחזור נאמן של הישוב הקדום.....
               אם אינכם זוכרים הר אדר יושבת על גבולה המערבי של נחלת בנימין ומי אותו בנימין שלנו המוזכר במקורות ?
בנימין, הצעיר בין שבבני יעקב, הוא היוצא דופן מהאחים - הוא היחיד שנולד ליעקב אחרי שנקרא שמו ישראל, היחיד שלא היה משועבד ללבן ולא השתחווה לעשו, היחיד שנולד בארץ-ישראל .המסקנה לבינתיים – אנחנו  יושבי הר אדר לעולם לא נעבוד אצל הגויים  (להיפך  - מיד אראה לכם ) וכמובן יש לנו אחלה ישוב של צברים שרובם ככולם בנים ובנות משרתים במיטב יחידות צה'ל.
"לבנימין אמר, ידיד ה' ישכון לבטח עליו, חופף עליו כל היום, ובין כתפיו שכן" (דברים ל"ג יב).
אין ספק שה' נתן   לתושבי  הר אדר (וכל נחלת בנימין כמובן שהרי איננו רוצים לקפח אחרים ) את  מעטפת  ההגנה הטובה ביותר –לפי הפסוק שציטטתי כאן  ה' שוכן מעלינו כל  שעות  היום ( בקשר ללילה אני לא בטוח ) ואנחנו יכולים  להרגיש בטוחים למדי ... אין  עוד שבט משניים עשר השבטים  שמקבל  הגנה  היקפית כמו  שבט בנימין. אכן  ברי מזל  אנו ומיד נבדוק במה עוד זכינו תושבי  הר אדר לפי המקורות המקראים.
כדאי  לנו לברר מי בונה ומנקה את בתינו ? – והרמז לכך  נמצא כבר כאן ....-
: "ויתנם יהושע ביום ההוא חוטבי-עצים ושואבי-מים לעדה ולמזבח ה', עד היום הזה, אל-המקום אשר יבחר" (יהושע ט' כז). את מי נתן יהושע ....? גבעון והכפירה, בארות וקרית-יערים ( שם) ובכן  תיראו ההבטחה ליהושע מתממשת עד ימינו אלה ,  ואם  נבדוק במפות ונסתכל סביב סביב ... אלו  הם כפריי האזור שלמזלם אינם צריכים לחטוב עצים חלילה אלא לעבוד בחומר ובלבנים וכמובן קצת ספונג'ה.......הישובים הללו מקיפים אותנו עד עצם ימינו אלה ( גבעון = ג'יב , קרית יערים = אבו גוש )
 אז בואו נעבור יחד לאזכור המקראי היחידאי של הר אדר במקרא.
   ? יהי גבול בני־אפרים למשפחתם ויהי גבול נחלתם מזרחה עטרות אדר עד־בית חורון עליון.(יהושע ט'ז 5  )  הישוב עטרות אדר מוזכר כאן  בהקשר הגבול המזרחי של שבט אפרים -    וזה ממש לא מתאים למיקומו של הישוב  כיום .   אבל.... גם  בית חורון ממש לא במזרח אלא ממש כאן  12  ק'מ מצפון מערב לנו   ואז הכל  מסתדר  .עטרות אדר נמצאת בנחלת בנימין על גבול שבט אפרים .
   לפי פירוש זה – הר אדר לא רק ע'ש הרדאר הבריטי שהיה כאן  ע'מ להתריע ממפציצים גרמנים -  אלא גם מנציח את עיירת הגבול בין נחלות אפרים ובנימין.
  ועטרות  אדר על  שום מה ? עץ המייפל כמובן . ....  ניתן לשער שאולי עץ האדר היה פופולרי  באזורנו – ומי יודע אולי תושבי הר אדר הקדמונים ידעו את סוד הכנת סירופ המייפל ותיבלו את  הפיתות הדקות שהיו מכינים מעל גבי הסאג'. אבל לא רק סירופ מייפל....
האמורא רב זיהה את האדר עם העץ "גופר" שבמקרא (בראשית ו, יד), ממנו נעשתה תיבת נח, וכן עם העץ הנקרא "קתרוס" בלשון חז"ל.
בתלמוד‏ מובא מאמרו של רבי יוחנן: "הרוצה שיתקיימו נכסיו - יטע בהן אדר". עוד נאמר שם: "שדה שיש בה אדר - אינה נגזלת, ואינה נחמסת, ופירותיה משתמרין". המפרשים תהו על התועלת שבנטיעת האדר. לדעת רש"י מכיוון שזהו עץ גדול וחשוב - הנטיעה תפרסם את השדה, וידעו הכל שזוהי שדהו של פלוני, וכך גם אם יסע לזמן מה - לא יוכל אדם אחר לפלוש אליה. פירוש אחר בערוך (ערך אדר): גודל העץ וריבוי ענפיו ישמשו כגדר בפני בעלי חיים. מפרשים אחרים העניקו למאמר זה משמעות רוחנית, במובן של יושר במסחר ונתינת צדקה, על פי קישור למשמעות האטימולוגית של "אדר" כ"אדיר" או "הדר".
לסיכומו של דבר  - אנחנו ממש מוגנים , מובטח לנו שתמיד יהיה לנו עוזרת בית ושיפוצניכ, ואם  ברצונך לשמור על  נכסיך נטע לך עץ אדר בגינה ...... ופעם היו מכינים כאן יופי של פאנקיקס....

יום שני, 11 באפריל 2011

מה חיפש ישו בהר אדר בחול המועד פסח ?


ישו ,לחם ,פסח, והר אדר ???
   לפי המסופר בברית החדשה   מתעורר ישו לחיים  ביום ראשון בבקר  שלושה ימים לאחר ליל הסדר.והנה אנחנו בעיצומם של  ההכנות לפסח וישו  יוצא לשוטט בדרכים – ולהפגין נוכחות ,למרות שלכאורה נצלב  ונקבר ערב שבת  יומיים קודם.
 1 בָּרִאשׁוֹן בַּשָּׁבוּעַ, לִפְנֵי עֲלוֹת הַשַּׁחַר, נָשְׂאוּ אֶת הַבְּשָׂמִים אֲשֶׁר הֵכִינוּ וּבָאוּ אֶל הַקֶּבֶר. 2 הֵן רָאוּ שֶׁהָאֶבֶן כְּבָר נָגֹלָּה מִן הַקֶּבֶר 3 וְנִכְנְסוּ לְתוֹכוֹ, אַךְ לֹא מָצְאוּ אֶת גּוּפַת הָאָדוֹן יֵשׁוּעַ.  ( לוקס כ'ד 1-3 )
  והנה אנחנו ביום ראשון  בבקר, הקבר  ריק המתח גדול מנשוא  וכולם שואלים להיכן הוא נעלם אבל  הסירו דאגה – מיד נמצא את הפתרון - ומה המקום הראשון  שלשם שם ישו את פניו    כשהוא מתעורר מקברו   --- כאן מול רחוב הגיא בהר אדר  כחמש מאות מטר מול הבית.
  13 אוֹתוֹ יוֹם הָיוּ שְׁנַיִם מֵהֶם הוֹלְכִים אֶל הַכְּפָר הַנִּקְרָא עַמָּאוּס, שֶׁמֶּרְחָקוֹ מִירוּשָׁלַיִם כְּשִׁבְעָה מִילִין, 14 וּמְשׂוֹחֲחִים בֵּינֵיהֶם עַל כָּל מַה שֶּׁקָּרָה. 15 וְהִנֵּה בְּשָׁעָה שֶׁשּׂוֹחֲחוּ וְהִתְוַכְּחוּ הִתְקָרֵב יֵשׁוּעַ עַצְמוֹ וְהָלַךְ עִמָּהֶם..( שם 13 -15  )
     וכך לפי הכתוב שניים ממעריציו של ישו משוטטים להם בהרי ירושלים  מנסים לפרש את המאורעות.,רבים קצת ,מבכים על האסון שפקד אותם ונוסף לכל הצרות  הקבר ריק והגופה איננה ... ומי מגיח לפתע משביל צדדי ? ישו בכבודו ובעצמו!!!
16 אֶלָּא שֶׁעֵינֵיהֶם הָיוּ אֲחוּזוֹת וְלֹא הִכִּירוּהוּ. 17 אָמַר לָהֶם: "מָה הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה שֶׁאַתֶּם מִתְדַּיְּנִים בָּהֶם בַּדֶּרֶךְ?" הַשְּׁנַיִם נֶעֶצְרוּ וְעֶצֶב נָסוּךְ עַל פְּנֵיהֶם. 18 אֶחָד מֵהֶם, קְלִיוֹפָס שְׁמוֹ, הֵשִׁיב וְאָמַר אֵלָיו: "הַאִם אַתָּה רַק אוֹרֵחַ בִּירוּשָׁלַיִם וְאֵינְךָ יוֹדֵעַ מַה נַּעֲשָׂה בְּתוֹכָהּ בְּיָמִים אֵלֶּה?" 19 שָׁאַל אוֹתָם: "וּמָה הַדָּבָר?" אָמְרוּ לוֹ: "מַה שֶּׁקָּרָה לְיֵשׁוּעַ מִנָּצְרַת שֶׁהָיָה אִישׁ נָבִיא, גִּבּוֹר בְּמַעַשׂ וּבְאֹמֶר לִפְנֵי אֱלֹהִים וְלִפְנֵי כָּל הָעָם. 20 כֹּהֲנֵינוּ הַגְּדוֹלִים וּמַנְהִיגֵינוּ הִסְגִּירוּהוּ לְמִשְׁפַּט מָוֶת וְצָלְבוּ אוֹתוֹ, 21 וַאֲנַחְנוּ קִוִּינוּ כִּי הוּא זֶה אֲשֶׁר עָתִיד לִגְאֹל אֶת יִשְׂרָאֵל. אֲבָל נוֹסָף עַל כָּל זֹאת, כָּעֵת הַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי מֵאָז קָרוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה.( שם 16 -21 )
 אבל מה לעשות – ישו כנראה שינה את מראהו לחלוטין ושני החברה האלה לא זיהו אותו ,וישו שקלט שהם בדיכאון גדול סוחט מהם את סיפור המאורעות והשניים לא מחסירים שום פרט מהסיפור ומדגישים במיוחד – שלישו אין תחליף ועם ישראל אכל אותה כמו שנאמר..... אבל לא אלמן ישראל  ובוא נראה כיצד זה מתפתח...
28 כַּאֲשֶׁר הִתְקָרְבוּ אֶל הַכְּפָר שֶׁהָיָה מְגַמַּת פְּנֵיהֶם הוּא הֶעֱמִיד פָּנִים כְּהוֹלֵךְ לוֹ לְדַרְכּוֹ. 29 אַךְ הֵם הִפְצִירוּ בּוֹ בְּאָמְרָם: "הִשָּׁאֵר אִתָּנוּ, כִּי הָעֶרֶב קָרֵב וּכְבָר פָּנָה הַיּוֹם." לְפִיכָךְ נִכְנַס וְנִשְׁאַר אִתָּם. 30 כַּאֲשֶׁר הֵסֵב עִמָּהֶם לָקַח אֶת הַלֶּחֶם, בֵּרֵךְ וּבָצַע אוֹתוֹ וְנָתַן לָהֶם. 31 אָז נִפְקְחוּ עֵינֵיהֶם וְהִכִּירוּהוּ, וְהוּא נֶעְלַם מֵהֶם.( לוקס 28 -31 )
 וכאן בעצם קרו מספר  דברים העניין החשוב לנו כאן – לאיזה כפר הם התקרבו ואיפה זה עמאוס כמו שכתוב בראשית הפרק ?   העניין השני- שבפסח החברה הללו אכלו לחם  העניין השלישי זה שהלחם הזרים להם את החמצן הדרוש למוח ופקח את עיניהם ( מה שמאשש את הטענה שאכילת מצות גורמת לאיבוד חושים   )  והחשוב מכל – נפתרה התעלומה – ישו שב לתחייה כמו שהבטיח..
אז לעניינו ... המסורת הנוצרית  מזהה את עמאוס במספר מקומות שונים כי הברית החדשה נכתבה במספר נוסחים --
נוסח יווני מהמאה ה-4 שנמצא בסנטה קתרינה בסיני אומר כי המרחק מירושלים לאמאוס הוא 160 ריס, שהם 31.5 ק"מ.
בנוסח הלטיני – הוולגטה – המרחק הוא 60 ריס, כלומר 12 ק"מ. (לכן בתרגום אותו ככתבתי  לכם מצוין כי שבעה מילין פירושו 11 ק'מ )
נו.. אז איפה זה עמאוס לעזההזל ?
אז ככה - - - בתקופת התנצרותה של האימפריה הרומית  זוהתה עמאוס עם המקום הקרוב יותר לירושלים כקרית אל ענב היא קרית ענבים .לאחר מכן ''נודדת עמאוס '' למקום הרחוק  יותר ימינה ממחלף לטרון של ימינו ...ורק  מהמאה  ה – 12 עמאוס נודדת לקוביבה -  צפונית להר אדר והסיבה מאד פרוזאית : דרכם של הצלבנים לירושלים היתה חסומה ע'י המוסלמים שישבו באזור והם נאלצו '' להעתיק'' את עמאוס אל ראש הגבעה של קוביבה ומאז  מצלצלים פעמוני כנסית קוביבה ומזכירים לתושבי הר אדר מי היה שכנם לפני 2000 שנה .
אז כשבאים אליכם מכרים לביקור בחול המועד פסח ,ונהנים מקונצרט הפעמונים של קוביבה , אל תשכחו לספר להם על השכן החשוב שגר כאן פעם , ועל  זה שהוא לא עשה חשבון לאף אחד ואכל לחם דווקא בפסח רחמנא ליצלן  ,והחשוב מכל – כשמשיח מתעורר לתחיה  הוא  מסתובב קודם כל באזור הר אדר..... על כן כשמישהוא זר מתחיל לדבר איתכם תבדקו היטב .....
לתגובות בקשות והרהורים –ami5897@ gmail.com 
   

ארוחת ערב באמאוס של קרווג'יו
( מקור - ויקיפדיה )